Забава

А Сања Лукаревска на која парада ќе иде? Геј не е сака женети мажи, ама не и за традиционални вредности оти растура бракови? Прашања кои не мачат

Македонија

Заболени
12,515
+158
Мртви
535
+3
Излечени
9,030
Активни
2,950
Last updated: 14/08/2020 - 19:41 (+02:00)

Во исто време кога ќе се одржува „Парадата на гордоста“, на 29 јуни во Скопје ќе, организација наречена „Сојуз за живот“ преку поворката наречена „Сведоштво за семејството“ повикува на мирен протест за промоција на како што велат, „вистинските традиционални вредности на семејството“.

На 29 јуни ЛГБТИ заедницата и сите нејзини поддржувачи ќе ја одбележуваат 50-годишнината од првите демонстрации во Њујорк, познати како Бунтот од Стоунвол, како пресвртна точка за создавање на движењето за права на ЛГБТИ заедиците ширум светот.

Целта на протестот на „Сојуз за живот“ со поддршка на Брегалничката епархија, според јавните повици, е да се прикаже вистината за тоа што е брак, семејство и пол и како придонесуваат тие за животот, а против идејата за родова рамноправност, под изговор дека тоа претставува „промоција на неприродното семејство“.

Иако во соопштението на иницијаторите на контра-парадата е наведено дека се повикани сите верски заедници и дека се здружени во „Сојуз за живот“, па наведени се МПЦ-ОА, ИВЗ, Римокатоличката црква, Евангелско – методистичка црква и Евангелска црква

loading...
Види повеќе

Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker