Search
вторник 2 јуни 2020
  • :
  • :
Најнови Вести

Ангеловска најави дека платите на административците сепак ќе се кратат, тебе девојче купонот за попуст да ти се скрати од Групер да даде Господ

Македонија

Заболени
2,391
+76
Мртви
141
+1
Излечени
1,595
Активни
655
Last updated: 02/06/2020 - 23:32 (+02:00)

Ангеловска најави дека платите на административците сепак ќе се кратат

Ангеловска најави дека платите на административците сепак ќе се кратат

Во услови кога работното време на администрацијата е од 08:00 до 14:00 часот и кога вработените одат на работа преку еден ден, министерката за економија, Нина Ангеловска, смета дека платите на административците би требало да бидат намалени.

Во емисијата „Економски магазин“ на Алсат, беше запрашана околу можноста за евентуално намалување на платите кај вработените во јавната администрација, Ангеловска вели:

„Од солидарен аспект, дали сметам дека треба да понесе дел од товарот и администрацијата, дефинитивно сметам дека треба“, рече Ангеловска не одговарајќи притоа на прашањето – од кој месец би можело да се очекува евентуална таква владина мерка.

loading...