Занимливости

Анкета по ТВ дуелот: Мицкоски поубедлив од Заев

Македонија

Заболени
12,357
Мртви
532
Излечени
8,662
Активни
3,163
Last updated: 14/08/2020 - 04:41 (+02:00)

Фотографија на Bobi Ilievski.

По вториот ТВ дуел на лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, реакциите во јавноста се дека Мицкоски бил многу поубедлив со јасно изразени ставови, за разлика од Заев, кој понудил несигурен настап со употреба и повторување на едни исти фрази.

Таквиот впечаток од дебатата го отсликуваат и неколкуте анкети направени на социјалните мрежи веднаш по лидерскиот дуел, кои јасно покажуваат дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ имал подобро претставување. Мицкоски добива одобрување и поддршка од дури 78% од испитаниците, за разлика од Заев, за кого 22% сметаат дека бил подобар на дуелот.

Предност за Мицкоски покажуваат и други анкети во кои освен опцијата да се избере дали Мицкоски или Заев биле подобри на дуелот, се понудени и можностите дека ниту еден не се претставил во добро светло, како и можноста дека е потребно да има проширена дебата со учество на лидерите на повеќе партии.

Ваквите резултати го потврдуваат впечатокот што граѓаните го имаа и по првиот ТВ дуел на двајцата политички лидери, кога по дебатата на ТВ 24, кога дури 88% од граѓаните му дадоа поддршка на настапот на Мицкоски.

loading...
Види повеќе

Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker