Македонија

ДЕМЕК НАМАЛИЛО НА ВРУЌИНАВА, АМА ПАК СЕ 120 ЗАРАЗЕНИ И ПЕТ ПОЧИНАТИ

Македонија

Заболени
12,515
+158
Мртви
535
+3
Излечени
9,030
Активни
2,950
Last updated: 14/08/2020 - 19:11 (+02:00)

Во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во:

Фотографија на Венко Филипче.

-Скопје 63
-Куманово 4
-Дебар 6
-Штип 4
-Прилеп 2
-Тетово 14
-Струга 6
-Велес 2
-Битола 1
-Охрид 4
-Гостивар 12
-Свети Николе 1
-Кичево 1
Починати се 5 лица, двајца пациенти од Скопје, еден од Куманово и двајца пациенти од Тетово. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 125 оздравени лица од:

-Скопје 82
-Штип 1
-Тетово 30
-Струга 2
-Битола 2
-Гостивар 2
-Кочани 4
-Пехчево 1
-Ресен 1 Досега во земјата се направени вкупно 69.426 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7244, бројката на оздравени пациенти е 3324, на починати е 351, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3569.

loading...
Види повеќе

Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker