Search
петок 29 мај 2020
  • :
  • :
Најнови Вести

Дудинка: ВЛАДИКАТА АБДАЛ

Македонија

Заболени
2,077
+38
Мртви
121
+2
Излечени
1,486
Активни
470
Last updated: 29/05/2020 - 00:01 (+02:00)

ВЛАДИКАТА АБДАЛ

ПИШУВА : Aleksandar Dzepovski
21 Ноември во 22:19 ·

Владиката Наум е грчки шпион. Тој е наместен како школован и поткован агент во Грција.
Неговото право име е Звонимир Илиевски, Влав по националност и добар пајташ на Бранко Црвенковски. Се уште кружи аферата кога тие двајца шарлатани, Бранко и Звоне алијас Наум, се удварале на некои женски и после неколку предупредувања кои арогантно ги игнорирале, завршиле во базен во декември месец на минус 10. Едвај останале живи поради милоста на еден посматрач.

Звонимир според доверливи извори од скопското подземје должел милион марки за некој криминал. Едвај избегал низ грчката граница и да не биде ексатрадиран, станал калуѓер кај комшиите наши, се разбира Грците. Овие ја искористуваат оваа ситуација, неговиот сврбеж за лесен живот и љубовта кон парите па Влав како завршница … и ете ти план за удар врз Македонија.

Звонимир покрај ” монаштвото “, се школува како агент и се праќа во Романија. Со уцени кон Тимотеј, кој има шарени погледи и слабости, го убедува Владиката Петар, кој за Грците е најтврд орев, да го донесат од Романија ” големиот маченик ” Звонимор алијас Наум, да стане Владика и да школува млади монаси и МПЦ да има нели свои школовани корени.

Како Владика Наум, ги школува таквите како Пимен, Гаврил и други изроди како нему, па со поткуп и пари, направи мнозинство Владици да се со него. Грците му се први газди, но со помош на Ватикан, Америка и Масоните и неизбежниот Бејли. Прави финти, го поканува прво Рускиот конзул во Водоча, за да не се буни никој кога го покани газда Бејли со цела душа и радост.

Инаку, Наум добива од Српскиот Владика Григориј, кој е инаку Масон, два и пол милиони евра за да го отргне Владиката Петар кој крваво се бори за МПЦ. Сите светски реални аналитичари знаат и потрврдија дека Наум и Пимен се ИНФИЛТРИРАНИ ВАТИКАНСКИ ЕКУМЕНИСТИ во посредство и режија на Грција.

Ова последното со покана на Бугарската црква да ни биде мајка црква го има сам напишано и тоа лично Наум. Колку е арогантен, сведочи и фактот што неговиот пулен Гаврил, кој беше исправен во Австралија да ровари, во Манастирот Св Наум во Радишани јавно на ТВ, беше опоменат и тргнат од Поглаварот да ја симне мантијата затоа што е расчинет, а Наум пак како ” семоќен и поголем ” од Господ, го унапреди како Архимандрит.

Едно не разбира Наум дека дури и Александар Македонски кажа дури и тој, со празни раце дојде на овој свет и со празни раце си отиде. Па така и Наум и куцовлавот Заев, ќе бегаат со голи раце а ќе останат изроди и шпиони на милениумот. А каква казна ќе добијат од Господ не знам, АМА ЗНАМ КАКВА КАЗНА НАСКОРО ЌЕ ДОБИЈАТ ОД НАРОДОТ МАКЕДОНСКИ. ЕДЕН Е ГОСПОД И ЕДНА Е МАКЕДОНИЈА !!!

loading...