Search
четврток 2 јули 2020
  • :
  • :

ФИЛИПЧЕ ЈА ПОТВРДИ ВЕСТА НА ДОКАЗМ ЗА БОЛНИТЕ ЕПИДЕМИОЛОЗИ ВО ИЈЗ

Македонија

Заболени
6,454
Мртви
306
Излечени
2,598
Активни
3,550
Last updated: 02/07/2020 - 10:16 (+02:00)

КАКО ШТО ОБЈАВИВМЕ

ЛИНК

2 specijalisti epidemiolozi od 5 epidemiolozi vo Centarot za javno zdravje se pozitivni. Plus 2 epidemiolozi so sredna strucna sprema od 12 se pozitivnj. Rabotat so namalen kapacitet. Ova e Centar za javno zdravje.

Двајца доктори и една медицинска сестра од Институтот за јавно здравје се позитивни на ковид-19, потврдил министерот за здравство Венко Филипче за МКД.мк.

Заразените медицински работници работеле на анкетните листови на сомнителните пациенти, но не оделе на терен туку работните задачи ги извршувале од канцеларија.

Сите останати медицински лица од Институтот за јавно здравје се тестирани и нивните тестови се негативни, а двајцата заразени лекари ќе продолжат да работат на анкетните листови од дома.
loading...