Search
среда 8 јули 2020
  • :
  • :

ФОКУС ВИ ОБЈАВИЛ ФОТО АЛБУМ КОГО ДА ИСЕЧЕТЕ ОД ДРЖАВНА ЦИЦКА

Македонија

Заболени
7,244
Мртви
351
Излечени
3,324
Активни
3,569
Last updated: 08/07/2020 - 13:47 (+02:00)

ЗА НЕШТАТА ДА СТАНАТ ПОЈАСНИ
Она што иритира во случајот на пратеникот Богоевски, е што тој лично, но и обвинителството, веднаш се фатија за тоа да откриваат кој снимал неовластено, а не кого и зошто снимал. А вистинското прашање за јавноста е дали во објавената снимка од разговорот на шарениот револуционер има јавен интерес, или нема. А има!

СЕЛЕКТИВНА ОДГОВОРНОСТ
Додека се произнесат надлежните институции за случајот „Пола“, сдсмовците ќе имаат прилика да разберат зошто оставките се нужност. Еве, на првата седница на собраниската комисија за одземање на мандатот на Груевски ѝ дадоа на опозицијата џокер во рака. Што мислите дека ќе доминира во дебатата, особено ако седницата ја води „добриот пратеник“!?

ПАРТИСКА ВОЈСКА НА ДРЖАВНИ ЈАСЛИ
Претседатели на партиски комитети, поранешни пратеници и министри, донатори на партии, но и млади партиски активисти, без соодветно образование и искуство, членуваат во управните и надзорните одбори на државните компании и јавните претпријатија, но и во органите во разни регулатори, агенции, комисии

„ОРЕШЕ“ ПАДНА, „ЛИКВИДАЦИЈА“ НЕ СЕ ДАВА
Обвинителството, според неофицијални информации, нема да се откаже од тезата дека новинарот Кежаровски го открил заштитениот сведок во случајот „Ореше“, кој, пак, финишираше со ослободителна пресуда за обвинетите браќа за убиството на старецот. И додека тие чекаат државата да ги обесштети за месеците што ги поминаа во притвор, но и годините што ги потрошија на судење, обвинетите од „Ликвидација“ во нова неизвесност

ДАЛИ ЌЕ ИМА ВОЈНА ПОМЕЃУ САД И ИРАН?
Иако Иран и САД веќе ѕвечкаат со оружје, Саудиска Арабија ќе биде клучна за исходот на битката. Постојат повеќе сценарија за тоа како би се одвивала евентуалната војна помеѓу Иран и САД, но најверојатното од нив е дека Американците нема да ризикуваат со копнен напад, туку целосно ќе се потпрат на својата авијација

ЕВРОПСКАТА ПОЛИТИКА КОН БАЛКАНОТ ПРЕД СЕРИОЗЕН ТЕСТ
Ако во јуни Северна Македонија и Албанија не добијат датум за почнување преговори за членство во Европската унија, тогаш тоа ќе биде силен удар врз европската политика на Балканот и влегување на голема врата на Русија и Кина во регионот

СО ТРИТЕ „Н“ ПРОТИВ ТРИТЕ „И“ 
Власта се одржува со помош на трите „П“ – пендрек, пари и пропаганда. Сите конфликти во земјава извираат од трите „И“ – иредентизмот, интеграциите и идентитетот, а сите граѓани може да се поделат на трите „О“ – обесчестени, опљачкани и обесправени. Чаре?

 

Колумнисти:

Денко МАЛЕСКИ
Анализирајќи ја улогата на антисистемските партии, како фашистичките, нацистичките и комунистичките во демократските системи, западните научници заклучуваат дека тие учествуваат во политичката игра, со намера да го уништат демократскиот систем

Сашо ТАСЕВСКИ
Па, уште го бранат пратеникот Павле. Се знае како оди тоа во нормалниот свет. Си згрешил, морално си се затетеравил, брат, си даваш оставка и чао! Нема не сакав, не мислев така, мислев друго, компир гледав, месо ми се пријаде, а бе си пакуваш куферчето и одиш во длабок офсајд

Ана ПАНОВСКА
Заев мора да направи јак тим кој ќе испорача барем некои брзи, краткорочни, но опипливи резултати, со што ќе се  успокои веќе нервозното граѓанство, кое сега не знае кој пат да го фати. Не сака да се врати режимот, но не може да чека цела вечност нешто да се помрдне од место

Ристе ЉУБОТЕНСКИ
Да се потсетиме на случаите со претседателите на Кривичниот суд, Владимир Панчевски и Стојанче Рибарев, кои беа фатени како вршеле манипулации со АКМИСОТ. И никому ништо, одговорноста застана уште пред и да почне. Затоа и стои прашањето: дали сета таа ситуација беше за претседател на овој суд да дојде судијата Иван Џолев, или, пак, навистина постоеја злоупотреби

Јанаки МИТРОВСКИ
Моника Ристевска, во моментов е во притвор поради поседување 14 грама канабис без никакoв доказ за продажба или намера за продажба. Затоа, господине Богоевски, сетете се на болните, пациентите и уживателите и оној пат кога нема да ви гори под нозете за да нѐ уверите во Вашата искреност

Д-р Гроздан ЦВЕТКОВСКИ
Убеден сум дека претседателот Пендаровски, паралелно со акцијата „Ај гитла“ преку ветинг на „гнилите јаболка“ и ресетирање на кадровскиот состав според мерит систем, ќе им врачи шут карти на сите против кои Обвинителството води постапки, ќе ги департизира партиските војници во Агенцијата за разузнавање

Атанас КОСТОВСКИ
Стручњаците кажаа сѐ – Тамара беше една од ѕвездите во Тел Авив. Нашата песна доби гласови од жири-комисиите во 31 земја, колку и победничката мелодија од Холандија и второпласираната Италија

loading...