Search
вторник 2 јуни 2020
  • :
  • :
Најнови Вести

Јанева нема да даде исказ пред Русковска, ќе се брани со молчење ce додека Боки повраќа сестра ќе ќути

Македонија

Заболени
2,391
+76
Мртви
141
+1
Излечени
1,595
Активни
655
Last updated: 02/06/2020 - 21:46 (+02:00)

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева нема да дава исказ пред обвинителката Вилма Русковска за истрагата „Рекет“, односно одлучила да се брани со молчење.

-Јанева ќе го искористи правото да не дава исказ во оваа фаза на постапката, изјави адвокатката Ирена Фрчкоска за „Фокус“.

Јанева и нејзините адвокати имаат рок од уште два дена до обвинителството да предложат свои докази и сведоци, но адвокатката Фрчкоска вели дека и тоа право ќе го искористат понатака во постапката.

Во наредните неколку дена се очекува Апелација да одлучи и дали Јанева ќе излезе од притвор, а наскоро се очекува и обвинителката Рускосковска да го поднесе обвинението за „Рекет“.

-Истрагата ми заврши пред повеќе од 15 дена. Исказ на обвинет не е процесно дејствие, туку право да даде одбрана или да го користи правото на молчење, ни одговори обвинителката Русковска на прашањето дали е точна информацијата дека за неколку дена ќе биде поднесен обвинителниот акт.

Валентина Вурмо

Петнаесетина минути откако Бојан Јовановски беше спроведен од истражниот затвор „Скопје“ во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, за да даде исказ за случајот „Рекет“, беше повикана Брза Помош.

Јовановски на носилка беше изнесен и однесен на клиника.

-Се случи непријатна сцена, нешто што се случува последните 40-50 дена откако е во притвор. Почна да повраќа и колабираше, не беше контактибилен. Дојде Брза Помош и однесен е во болница. Обвинителството како и јас не сме лекари, но она што го видовме не беше воопшто пријатно. Секој човек заслужува право на живот, рече адвокатот Сашо Дуковски.

loading...