Search
вторник 26 мај 2020
  • :
  • :

Мајк Пенс и Мајк Помпео пристигнаа во Турција, Ердоган oдби да ги прими

Македонија

Заболени
1,999
Мртви
113
Излечени
1,439
Активни
447
Last updated: 26/05/2020 - 03:47 (+02:00)

Потпретседателот на САД Мајк Пенс пристигна во главниот град на Турција, Анкара, во обид да обезбеди примирје за да се стави крај на турската офанзива во Сирија.

Државниот секретар Мајк Помпео пристигна претходно, со посебен авион. Предвидено е тие да се сретнат со Реџеп Тајип Ердоган, но турскиот претседател вчера соопшти дека до средба нема да дојде.

Нема да ги сретнам. Тие ќе имаат средба со своите колеги. Јас ќе разговарам само ако дојде (американскиот претседател Доналд) Трамп, изјави Ердоган.

loading...