Tој вели дека не сака да биде мандатар во време кога се бројат жртви од коронавирусот.

За тоа како понатаму без избори, вели очекува да се договорат на лидерската средба кај претседателот Пендаровски.

Во врска со поднесената иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста на одлуката за распуштање на Собранието донесена на 16 февруари, Мицкоски вели дека и во минатото имаше таква иницијатива, но тогаш Уставниот суд ја отфрли како неоснована. За конечен став од партијата побара да се почека одлуката на Уставен.

Вчера телевизијата Телма објави дека судии во Уставниот суд планираат да им предложат на своите колеги да покренат иницијатива по службена должност за укинување на одлуката за распуштање на Собранието бидејќи сметаат дека е беспредметна.

Образложението е дека одлуката за распуштање на парламентот не резултираше со предвремени избори на 12 април.

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска во интервју за „Утрински брифинг“ изјави дека треба да се зграпчи првата можност за одржување на парламентарни избори зашто, како што вели, не се знае кога ќе има втора шанса и ја обвини опозицијата дека сака да избега од изборно соочување.