Македонија

МВР ги анализира “Бомбите” за Вице и Трајче Заев, “Тушникот” наскоро во МВР

Македонија

Заболени
12,515
+158
Мртви
535
+3
Излечени
9,030
Активни
2,950
Last updated: 14/08/2020 - 18:11 (+02:00)

Експерти на МВР ги анализираат снимките кои што беа објавени денеска а во кои се споменуваат Вице и Трајче Заев. За истражителите во МВР се важни повеќе наводи во разговорот меѓу еден сопственик на компанија која одвива големи тендери во РЕК Битола и човек близок на семејството Заеви, тврдат извори во полицијата кои упатени во истражните активности.

Покрај новите информации кои претставуваат индиции за нов криминал како ослободување од притвор на странски државјанин за што тој дала награда вредна 30 илјади евра се анализираат и други дела кои МВР ги истражува од порано.

Откако минатата недела јавната обвинителка Русковска му даде од разни раце на министерот Наќе Чулев да ги истражува аудио бомбите се очекува лицето со прекар Тушник наскоро да биде биде повикано на разговор со цел да се открие кој стои зад палењето н десетици возила и објекти кои се сопственост на членови и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ низ цела Македонија.

Пред десетина дена беше запалена и пекара семеен приватен бизнис објакет на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски но овој случај не е расчистен. Што зборува “Тушникот” во најновата објавена аудио бомба што е интересно за истражителите од МВР:

loading...
Види повеќе

Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker