Search
четврток 9 јули 2020
  • :
  • :

Одреден притвор за државниот секретар кој земал мито од 50.000 евра

Македонија

Заболени
7,572
+166
Мртви
362
+3
Излечени
3,624
Активни
3,586
Last updated: 09/07/2020 - 22:46 (+02:00)

На Јахи Јахија, државен секретар во Министерството за информатичко општество и администрација, му е одредена мерка притвор од 30 дена на барање на Обвинителството за организиран криминал, потврдија од Кривичниот суд за САКАМДАКАЖАМ.МК.

Јахија и негов колега, поранешен раководител, се осомничени за земање мито од околу 50 илјади евра за оддавање доверливи податоци на италијанска фирма за да победи на милионски тендер.

loading...