Украинскиот авион со 176 патници и членови на екипажот кој утринава се урна неколку минути по полетувањето од аеродромот во Техеран не прогласи тревога, изјави Хасан Резеифар, генерален директор на Комисијата на иранската организација за цивилна авијација која ја истражува несреќата.

Украинската амбасада во Техеран соопшти дека 168 лица купиле билет за овој лет и дека екипажот броел 9 члена, а преелиминарнарниот извештај покажува дека авионот паднал поради проблеми со моторот.

Heshmat Alavi@HeshmatAlavi


-More images from the Ukraine Airlines Boeing 737 crash site near Tehran, Iran
-Unfortunately, all 176 or 180 on board lost their lives.

Reuters: Engine failure caused crash of Ukrainian airliner in Iran; not caused by terrorism – Ukrainian embassy to Iran

View image on TwitterView image on TwitterView image on TwitterView image on Twitter

Heshmat Alavi@HeshmatAlavi

WARNING – GRAPHIC

Video of dead bodies gathered from the Ukraine Airlines Boeing 737 plane crash near Tehran, Iran

Report: 170 passengers killed, including 147 Iranianspic.twitter.com/K47Na9IITN

Embedded video

124 people are talking about this

Иранските и украински официјални лица велат дека оваа несреќа не е поврзана со ракетните напад на Иран врз базите на во Ирак во кои се наоѓаа американски трупи.

Според извештаите на иранската Црвена полумесечина никој не го преживеал падот на авионот. Истражните органи соопштуваат дека еден од моторите се запалил и пилотот изгубил контрола над леталото.

Иранската државна телевизија објави дека во авионот биле 32 странски државјани не наведувајќи ја нивната националност.