Search
сабота 30 мај 2020
  • :
  • :
Најнови Вести

Почина првиот волонтер во тест за вакцини против kоронавирус во Велика Британија

Македонија

Заболени
2,164
+35
Мртви
131
+5
Излечени
1,535
Активни
498
Last updated: 30/05/2020 - 17:02 (+02:00)

Почина Елиса Гранато, првата волонтерка која ја прими  вакцината за заштита од пандемија на коронавирус.

Таа почина два дена после прием на вакцината, соопштија властите и додадоа дека е покрената истрага за причината за смртта.

Во изјавата на истражувачите се вели дека Елиса имала компликации неколку часа по земањето на вакцината и починала додека била на исппитувања.

Елиса Гранато, која е научник, беше една од волонтерите што ја прими вакцината. За другите четворица доброволци се вели дека се борат со компликации како резултат на несаканите реакции на вакцината.

Официјални лица велат кај четирите лица се следат сите несакани ефекти на вакцината.

Откако го фотографираше, Елиса Гранато изјави за Би-Би-Си: „Јас сум научник, па сакав да се обидам да го поддржам научниот процес каде и да можам“

Истражувачите кои чекаат да биде спроведена обдукција веруваат дека Елиса имала „скриена“ здравствена состојба што не им била откриена на здравствените службеници.

„Четворицата пациенти кои иако се во критични услови  се очекува да бидат добри и се очекува реакција од вакцините“. истражувачите се надеваат дека овие набљудувања ќе помогнат за подобрување на вакцината пред да стане достапна за употреба од страна на јавноста.

Извор: News NT

loading...