Search
сабота 6 јуни 2020
  • :
  • :

Спасовски контра обвинителствата и Судот: Луѓе како Камчев слободно се шетаат

Македонија

Заболени
2,915
+125
Мртви
151
+2
Излечени
1,640
Активни
1,124
Last updated: 06/06/2020 - 18:02 (+02:00)

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во вечершаното гостување на телевизија 24 ги критикуваше Основното јавно обвинителство, СЈО и Судот за тоа што не одредува и укинува мерки за претпазливост за обвинети и осомничени.

-Тогаш кога ќе има доволно информации да потврдат како се случило тоа бегство, тогаш и обвинителсното ќе излезе. Сите сте сведоци што ни се случува со луѓе кои има шанси да ја напуштат Македонија. Системот мора да се консолодира, и судовите . Во тој момент немаше ниту една мерка за Груевски. Сега гледаме како Камчев слободно се шета низ Европа, им се враќаат пасоши, се пуштаат од притвор… Каде што системот е еродиран, мора да се санира, рече Спасовски.

loading...