Раководството на СДСМ постигнало начелен договор за тоа како ќе се спроведуваат кадровските промени, посебно за функционерите од оваа партија што ги најави премиерот Зоран Заев во периодот меѓу двата круга од претседателските избори, пренесе Независен весник.

Како што пишуваат, кадровските промени биле разговарани на синоќешната кординација на најтесното раководство на партијата на Бихаќка. Според партиски извори, се очекува од денеска да почнат да бидат соопштувани имињата на функционери кои ќе заминат од позициите, ќе бидат ротирани или евентуално унапредени.