Search
среда 3 јуни 2020
  • :
  • :

Заев И СО ВЕДАР ДУХ: Немам симптоми на корона вирусот, ги чекам резултатите во Струмица, а пред тоа беше у Скопје

Македонија

Заболени
2,492
+101
Мртви
145
+4
Излечени
1,605
Активни
742
Last updated: 03/06/2020 - 22:02 (+02:00)

Откако денеска министерот Венко Филипче информираше дека Зоран Заев и Христијан Мицкоски се во домашна изолација, бидејќи имале контакт со заразен новинар, лидерот на СДСМ посочи дека нема симптоми на корона вирирусот, но ќе биде во изолација.

-Би сакал да ве информирам дека во текот на минатата недела имав ТВ интервју со новинар, за кој неодамна се утврди дека е позитивен на КОВИД-19. Иако во текот на интервјуто ги преземавме сите заштитни мерки како избегнување контакт и одржување дистанца, согласно сите протоколи, од денеска сум во самоизолација во мојот дом во Струмица. Немам симптоми, денеска се тестирав за присуство на вирусот и резултатите ги очекуваме во текот на денот – по што ќе се утврдат следните чекори, напиша Заев на фејсбук.

loading...