Занимливости

Колку секс треба да имате на 20, 30, 40 и 50+ години?

Желбата за секс се менува со текот на годините – ова е факт и сепак честопати се прашуваме дали има какви било граници или минимум кога зборуваме за работи што се однесуваат за во постела? Колку секс е доволно? И дали постои „нормална, средна и мала количина“?

Студиите ги покажаа следниве интересни односи помеѓу возраста на една личност и зачестеноста на сексот:

Луѓето на возраст меѓу 20 и 30 години имаат секс во просек 112 пати годишно. Луѓето на возраст меѓу 30 и 40 години имаат секс 86 пати годишно, а луѓето од 40 до 50 години уживаат во ова задоволство околу 69 пати годишно.

Истражувањето исто така покажува дека 13% од брачните двојки имаат секс само неколку пати годишно, а 45% неколку пати месечно. 34% од браковите го прават ова околу 2-3 пати неделно и само 7% уживаат во нивните галење повеќе од 4 пати неделно.

Сите испитаници изјавиле дека би сакале да имаат секс почесто, но има вообичаени секојдневни пречки како што се работа, замор, стрес, грижа за децата и недостаток на време.

Сексот се намалува постепено со возраста, но вистината е дека возраста не е толку круцијална. Најважно е да ја задржите желбата, а доколку има – животот станува поубав и исполнет со повеќе секс, што пак води кон посреќен живот.Македонија

Заболени
148,618
Мртви
4,556
Излечени
125,593
Активни
18,469
Last updated: 22/04/2021 - 04:56 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.