Топ1Црна Хроника

Порталот Република објави снимка од незаконско апсење без налог во селото Куклица (ВИДЕО)

На снимката се гледа како полицијата, предводена од началникот на СВР Куманово, Стојанче Величковиќ и началникот на одделение на полицијата во СВР Куманово, Игор, влегуваат на приватен имот, односно во двор на куќа. Тие се придружувани и од претставници на ЕБР. Од куќата излегува сопственикот, кој е полицаец и му се обраќа на началникот.

Началници без налог за приведување апсат службени лица во присуство на претставници на Единицата за брзо распределување. Излегува ли на виделина вистината за помпезното приведување на полицајците во Куклица?

Откако на почетокот на месецот се појави информација дека се уапсени полицајци кои наводно биле приведени поради тоа што и покрај забавата за групирање правеле забава во селото Куклица, свиркачи до нашата редакција испратија плик со усб на кое ја има снимката од приведувањето на службените лица. Тогаш беше пуштена информација дека биле околу петнаесетина граѓани, од кои половина биле полицајци, дека правеле забава и дека морала да интервенира и единица од ЕБР, бидејќи дел од присутните на забавата давале отпор.

МВР пак излезе со соопштение дека седум полициски службеници, кои не биле на должност, биле приведени затоа што правеле забава, без да ги почитуваат мерките против коронавирусот.

– Околу 21 часот по пријава во полиција дека полициски службеници прават забава во село Куклица, Кратовско, при што не се почитувани мерките за заштита од Ковид-19. Веднаш се преземени мерки и известен е јавен обвинител по чии насоки на местото излегле полициски службеници и на приватен имот во селото Куклица биле затекнати осум лица, од кои седум полициски службеници, кои не биле на должност. Тие биле лишени од слобода поради сомнение за сторено кривично дело по член 206 од Кривичниот законик – соопшти МВР.

Со оглед дека снимката, која според она што може да се види, е службено видео, снимено од самата полиција, не кореспондира со она што се објави во јавност и што беше испратено како информација од МВР, Република, по пртеходна консултација со адвокати, реши да ја објави. Сметаме дека се работи за снимка која е од јавен интерес, на кое се гледа полициското самоволие, несоодветниот третман и работа, приведување без налог за апсење и криење информации од јавноста. Јавноста има право да ја знае вистината.

На снимката се гледа како полицијата, предводена од началникот на СВР Куманово, Стојанче Величковиќ и началникот на одделение на полицијата во СВР Куманово, Игор, влегуваат на приватен имот, односно во двор на куќа. Тие се придружувани и од претставници на ЕБР. Од куќата излегува сопственикот, кој е полицаец и му се обраќа на началникот. Кажува дека внатре се шест луѓе, тој е седмиот. Откако се соопштува дека треба да бидат спроведени, присутните полицајци кои се облечени во цивилна облека, излегуваат.

Има насоки од јавен обвинител да бидете приведени – коментираат командирите, без притоа да ја посочат причината.

– Нема никаков проблем, само сакаме да знаеме за што сме приведени – коментираат лицата кои треба да бидат приведени на кои не им е дозволено да повикаат адвокат додека не бидат однесени во полициска станица.

Инсистирајќи да добијат основ за приведување, одговорот од началникот после кратко молчење е:

Ќе ви кажат колеги од економски отсек…

Повеќе на РепубликаМакедонија

Заболени
156,054
Мртви
5,489
Излечени
150,273
Активни
292
Last updated: 25/07/2021 - 09:56 (+02:00)

Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.