Црна Хроника

Пробиен безбедносен протокол на МВР: На Тик-Ток објавени видеа од полициски специјалци

На социјалната мрежа Тик-Ток непознато лице објавило видео снимки од активности на полициски единици а во една од нив се гледа вежба на полициски специјалци.

Објавувањето на видеата според внатрешните правила за тајност на МВР и упатството за користење на социјалните мрежи од страна на припадници на полицијата е сериозно прекршување на правилата и протоколите за внатрешната безбедност на МВР.

Со објавување на видеата може да бидат ставени во опасност припадниците на специјалните единици и нивните семејства.

Според упатството за користење на социјалните мрежи за членовите на МВР не смее да се објавуваат материјали што прикажуваат незаконски активности;
– да не објавува фотографии или видеа во униформа, со оружје,
маскиран, со полициски значки, службени возила или други обележја кои
директно или индиректно имплицираат дека е работник во
Министерството;
– да не објавува фотографии од службените простории (кацеларии и
слично) на Министерството или фотографии од извршени оперативни
задачи;
– да не ја објавува и користи службената маил адреса
([email protected]), за приватни цели;
– да не објавува информации со степен на класифицираност;
– да не објавува интерни прописи на Министерството и
– да не објавува лични податоци на други вработени во Министерството
или други физички лица.

Кој е човекот што незаконски ги снимил своите колеги и човекот што ги објавил полициските специјалци и со тоа ги ставил во опасност МВР ќе треба допрва да истражува.

Од разбирливи причини expres.mk не ги објавува видеата.

ЕКСПРЕС МКМакедонија

Заболени
148,618
Мртви
4,556
Излечени
125,593
Активни
18,469
Last updated: 22/04/2021 - 05:56 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.